Poradna - archiv dotazů

Dobrý den, potřebovala bych poradit ohledně ochrany příjmů. Manžel nedávno získal dobře placené zaměstnání, já však zanedlouho nastupuji na mateřskou dovolenou, a tak manželova práce bude jediný zdroj příjmů. Potřebovali bychom se pojistit pro případ, že by manžel náhle ztratil příjem. Jaké pojištění bude podle Vás pro takový případ nejvhodnější?

Je od vás velmi prozíravé, když uvažujete takovým způsobem. Otázkou ochrany příjmů se zabývá několik článků na těchto stránkách. Doporučuji je pročíst, je zde popsán postup výpočtů pojistných částek pro významná rizika, která ohrožují životní úroveň rodiny. Za nejzávažnější jsou považovány: dlouhodobá nemoc, invalidita a smrt osoby, která je nositelem příjmů. Při výpočtu pojistné částky je rozumné vycházet z nezbytných výdajů rodiny, aby výše pojištění a tím i pojistného byla dostačující, avšak ne zbytečně vysoká. Čím méně zaplatíte za pojistné, tím více můžete budovat nezávislou finanční zásobu, která dále sníží vaši potřebu pojištění.

Jak uvedeno, postup výpočtů naleznete v článcích naší Poradny v části Zajištění příjmů. Podle nich si můžete stanovit pojistné částky sama a poté vybrat vhodné pojištění, které uvedená rizika pokryje. Pokud byste potřebovala pomoci se stanovením pojistných částek či s výběrem vhodného pojištění, použijte kontakty na tomto webu.


Mohu hypotečním úvěrem financovat stavbu bazénu? Jedná se o přístavbu k domu. Úroky lze odečíst z daní?

Je-li bazén součástí nemovitosti, pak lze použít hypoteční financování včetně daňových odpočtů dle platné legislativy. Některé hypoteční banky nabízejí produkty zaměřené právě na výstavbu bazénů s použitím hypotéky.  


Vyplatí se mít peníze na spořícím účtu?


Na to nelze jednoznačně odpovědět. Spořící účet by měl sloužit ke krátkodobému uložení peněz. Nabízí nízký úrok, ale rychlou likviditu. Pokud se jedná o peníze, které budete potřebovat za půl roku za něco utratit, určitě je máte uložené správně. Pokud máte tyto peníze připraveny například pro děti a budete je vybírat až za deset let, je to velmi nevhodný produkt.

Vždy je třeba mít na paměti investiční horizont, tedy za jakou dobu budete potřebovat peníze použít. Tím se pak řídí výběr třídy aktiv a konkrétního produktu, do nějž investice směřuje.

Jak výhodné je investiční životní pojištění jako (předspoření) k předčasnému splácení hypotéky ve skončení doby fixace? A jde to?

Investiční životní pojištění jako spořicí produkt výhodné není. A to proto, že klient zaplatí poplatky jak pojišťovně, tak správci investičních fondů, v nichž se budou peníze zhodnocovat. Rozumnější je investice přímo do podílových fondů, kdy máte navíc daleko širší možnost výběru. Naopak je vhodné využít IŽP pro nezbytné zajištění rizik, pokud v jeho rámci získáte slevy na sazbách rizikových pojištění.

Rovněž strategie předčasného splacení hypotéky se nejeví jako optimální. Čím déle budete využívat dobrý dluh, jakým hypotéka ve většině případů je, a zároveň necháte své volné peníze dobře pracovat, tím lépe pro vás. A pokud nastane nutnost hypotéku umořit, budete mít vždy patřičné zdroje po ruce.

Chtěla bych poprosit o radu ohledně financování stavby RD. Manžel se velmi brání úvěru - hypotéce či ze stavebního spoření. Můžete mi prosím pomoci a poradit nějaké argumenty, proč takto financovat stavbu? Kromě toho, že bydlíme hned. Počítali jsme si na různých kalkulačkách na netu, kolik vlastně zaplatíme navíc a přijde nám to neskutečně vysoká suma - většinou se zaplatí jednou tolik. A dále bych se chtěla zeptat, mám stavební spoření u Modré pyramidy, již jsem sjednanou dobu překročila, ale spořím dále za starých výhodnějších podmínek. Teď mi nabídli možnost úvěru max. 500 tis. za 3,99 %. Myslíte, že je to výhodné? Nebo je v tom nějaký "fígl".

Zřejmě nejdůležitější argument je obsažen již ve vašem dotazu: bydlíte hned. Nepíšete, o jakou částku se jedná, ani s kolika lety splácení počítáte. Samozřejmě přeplatíte, avšak hodnota peněz v čase klesá. To díky inflaci. A tedy čím déle trvá splácení, tím lépe pro vás. Protože neznám vaše čísla, uvedu příklad. Řekněme, že si vezmete úvěr ve výši 3 000 000,-Kč na dobu 30 let. V kalkulačkách na internetových portálech jste si spočítali, že za tu dobu vlastně zaplatíte dvojnásobek, tedy další 3 000 000,-Kč navíc. Předpokládejme průměrnou inflaci v celém tomto období ve výši 3% p.a. Za oněch třicet let se kvůli ní sníží kupní síla tří milionů na pouhých 1 203 000,-Kč. A to je skutečná částka, o kterou přeplatíte hodnotu svého domu. A ještě nikoli naráz, nýbrž postupně, zatímco bydlíte okamžitě. A teď pozor: stejným způsobem se zachovaly i peníze, za které jste postavili svůj dům. Takže jste vlastně zaplatili 2 400 000,- za svůj třimilonový dům. Není někde chyba? To jsou banky tak hloupé, že půjčí více peněz, než dostanou? Ovšemže ne – reálně nelze počítat s průměrným úrokem a průměrnou inflací, tohle je jen příklad. Takže anuitní splátka, respektive úrok v daném období fixace sazby, je spočítán tak, aby pokryl inflaci a banka dostala svoji marži za půjčení peněz. A proto reálně skutečně vypůjčenou částku přeplatíte, ovšem rozhodně nikoli ve výši dvojnásobku předmětné částky. A dále znehodnocení díky inflaci nenastane naráz – nejprve platíte „neznehodnocené“ peníze, ke snižování jejich kupní síly dochází postupně. Ve výsledku tedy banka dostane své peníze plus obvyklý výnos, ale váš „přeplatek“ není až tak drastický.
Neméně důležitou je otázka zátěže rodinného rozpočtu měsíčními splátkami. Zpočátku jsou relativně velkou částí, kterou je třeba ve výdajích rezervovat. Ovšem, opět díky inflaci, rodinné příjmy nominálně rostou, a tato položka se stává stále méně významnou. Podívejte se na následující obrázek:

Povšimněte si, že zatímco příjmy vzrůstají, splátka zůstává stejná. A stále větší část můžete využít pro osobní spotřebu.

Pokud se týká druhé části Vašeho dotazu, je nutno učinit rozhodnutí až po přesném propočtu nad reálnými čísly. Z nabídky spořitelny je zřejmé, že nemá žádnou radost z pokračování spoření v původním tarifu. To bude zřejmě ten „fígl“. Její náklady na takto získané peníze jsou vzhledem k situaci na trhu příliš vysoké. Pro vás naopak je velmi rozumné pokračovat ve spoření co to jen půjde. Na druhou stranu je ale také nutno vzít v úvahu všechny možnosti financování nového domu. Třeba se ukáže, že přijmout uvedenou nabídku bude výhodné i pro vás. To však až po porovnání celkových nákladů na možné úvěry, včetně souvisejících poplatků. Těmi možnými úvěry jsou: hypotéka, úvěr ze stávajícího tarifu stavebního spoření dle jejich aktuální nabídky, úvěr z nově založeného stavebního spoření u této či jiné stavební spořitelny. Samozřejmě nejlépe jejich nejvhodnější kombinace dle srovnání všech nákladů.

V květnu minulého roku jsem uzavřel u České spořitelny spoření Flexi 1000,- Kč měsíčně. Nyní jsem ve finanční tísni a potřeboval bych vědět, jestli mohu použít své vložené peníze a kolik.

Obávám se, že to asi nebude možné. Z pojištění Flexi lze vybírat dle aktuálního zůstatku, ovšem za ¾ roku tam bude nula. Výběry s těchto typů pojištění jsou možné až po akumulaci jisté výše zůstatku, která je definována v pojistné smlouvě (v pojistných podmínkách). Většinou je potřeba, aby v kapitálové hodnotě zůstala určitá výše rezervy, a teprve se zbytkem je možno disponovat. Kdy a kolik přesně bude možno vybrat právě z vašeho pojištění, nejlépe zjistíte zde:

Bezplatná telefonní linka: 800 207 207 - 24 hodin denně
E-mail: 
pojistovnacs@pojistovnacs.cz

Ráda bych manželovi sjednala životní pojištění (tedy pouze pojištění - NIKOLIV +SPOŘENÍ!!!). Můžete mi prosím poradit, které by bylo pro nás nejvhodnější? Manželovi je 35 let (čistý příjem papírově 14 000,- jinak 20 000,-), já pobírám rodičovské přídavky (ještě 2 roky budu), máme 2 děti (4 a 1 rok), naše měsíční náklady cca 20 000 – 25 000,-. Tápu, co pojistit (trvalé následky úrazu, invalidita, denní odškodné při pracovní neschopnosti, ... ) a na jaké částky a jestli pojistit i děti?? Můžete mi prosím poradit? Běžným pojišťovákům už nevěřím…

Díky za důvěru, pokusím se ji nezklamat…

Nejprve je třeba zjistit výši pojistných částek, až poté vybírat příslušný produkt. Obecně je možno zvolit dvojí přístup:

  • Zajištění na plnou výši příjmů – v případě plnění luxusní, ale ovšem za dražší pojistné
  • Zajištění na náklady – výrazně levnější, ušetřené prostředky možno investovat a vytvořit si potřebné rezervy

Platí, že pro zajištění měsíčního příjmu ve výši 5 000,- Kč je potřeba kapitál (pojistná částka) 1 000 000,-Kč (při investici do balancovaného portfolia s ročním výkonem cca 6%).

U zajišťění příjmů (či nákladů) je třeba se zaměřit na čtyři oblasti:

  1. ztráta zaměstnání
  2. dlouhodobá nemoc
  3. trvalá invalidita
  4. smrt

ad 1) tento případný problém řeší držení likvidní rezervy ve výši troj až dvanáctinásobku měsíčního příjmu

ad 2) stejně jako u bodu jedna; pokud ale nejsou rezervy v patřičné výši, pak pojištění denní dávky v pracovní neschopnosti (nejrozumnější poměr cena / výkon je plnění od 29. dne pracovní neschopnosti – měsíc se ještě dá nějak přežít…)

ad 3) je třeba pojistit, a to na plnou částku příjmu - dle výše uvedeného tedy pro příjem 20 000,-Kč měsíčně bude pojistná částka 4 000 000,- Kč

ad 4) stejně jako u bodu tři cca 4 000 000,-Kč

Tolik k pojistným částkám u manžela. Jejich realizace prostřednictvím příslušných produktů nutno ještě podrobit dalším úvahám: např. smrt může být pojištěna z jakýchkoli příčin (nejdražší varianta, ale kryje všecko), nebo pouze úrazem (výrazně levnější) anebo pouze úrazem v motorovém vozidle (nejlevnější ze všech) – je tedy nutno dobře rozvážit, jaké krytí se zvolí. Podobně je tomu u invalidity (nemocí i úrazem – pouze úrazem / pojistná částka – měsíční renta).

U vás by pojistná částka pro smrt měla být nyní alespoň 1 000 000,-Kč (z hlediska rodinných příjmů je teď váš příspěvek nevelký, ovšem kdyby něco, manžel by se musel o děti starat sám a to by ho asi cosi stálo); pro případ invalidity cca 2 000 000,-Kč; první dvě položky můžete zanedbat a řešit až po případném nástupu do zaměstnání.

Pokud bychom uvažovali zabezpečení dětí, pak snad pouze pro případ invalidity. Ostatní rizika jako drobné úrazy apod. jsou marginální a příjem děti (snad?) žádný nevytvářejí.

Uvedené návrhy berte prosím jen jako hrubý nástřel – pro kvalitní konstrukci zajištění je vhodné zasadit je do úplného rámce osobních financí prostřednictvím finančního plánu, který veškeré cíle a aktuální zdroje propojí ve vzájemných souvislostech. Budete-li si přát mou asistenci pro optimální řešení zajištění či celkového náhledu na rodinné finance, neváhejte využít kontaktů na tomto webu.

Vím, že pokud vlastním akcie méně než 6 měsíců musím zaplatit 15% daň. Zajímalo by mě, zda tato daň se platí jenom ze zisku z akcí nebo i z vkladu (nákup akcií) + zisku?

Jak vždy uvádím, v daňové problematice je vždy rozumné využít služeb daňového poradce. Nicméně pro informaci si přečtěte stať ze serveru Akcie.cz:

Akcie a daně

V podmínkách daňové legislativy České republiky se zdanění zisků vyplývajících z držby nebo prodeje cenných papírů odvíjí ve třech odlišných režimech v závislosti na skutečnosti, zda poplatník je Fyzickou osobou - nepodnikatelem, Fyzickou osobou - podnikatelem nebo Právnickou osobou. Ve všech třech uvedených případech dále bude řeč výhradně o tuzemských daňových rezidentech. Daň z příjmu je upravena Zákonem č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu.

Finanční benefity plynoucí z držby nebo prodeje cenných papírů se obecně dělí na dvě základní kategorie - příjmy z titulu práva ztělesněného cenným papírem (dividenda, úrok) a kapitálové zisky spočívající v rozdílu mezi prodejní a pořizovací cennou, přičemž každý z nich je zdaňován odlišným způsobem.

Fyzická osoba – nepodnikatel

Příjmy plynoucí z držby cenných papírů spadají pod §8 Příjmy z kapitálového majetku a jedná se o tzv. samostatný základ daně dle §36. V nejčastějších případech (dividendy, úroky) jsou daněny u zdroje, tj. poplatníkovi je vyplacena čistá hodnota po odečtení srážkové daně. Srážková daň z dividend stejně jako z úroků v současné době činí 15%. Dividendy přijaté ze zahraničí jsou rovněž daněny srážkou u zdroje, přičemž existuje-li se zemí emitenta cenného papíru dohoda o zamezení dvojího zdanění, může si poplatník daň sraženou v zahraničí započítat proti své daňové povinnosti v ČR.

Zdanění kapitálových zisků fyzické osoby - nepodnikatele se řídí ustanoveními §10 Ostatní příjmy, podle kterých poplatník přiznává příjmy z prodeje cenných papírů snížené o přímo související výdaje. Za přímo související výdaje se považuje kupní cena příslušných c.p. a poplatky hrazené zprostředkovateli nákupní a prodejní transakce. Z toho plyne, že FO - nepodnikatel odvádí daň pouze z realizovaného zisku.

Nerealizovaný zisk v jejím případě není předmětem daně. V případě, že doba mezi pořízením a prodejem cenných papírů je delší než 6 kalendářních měsíců, je příjem z prodeje od daně osvobozen - hovoříme o splnění tzv. časového testu.

Proti čistému zdanitelnému příjmu z prodeje cenných papírů může poplatník uplatnit čistou ztrátu z jiné transakce s cennými papíry, musí ovšem i zde být splněna podmínka šestiměsíčního časového testu. Ztráta z prodeje cenných papírů realizovaná déle než 6 měsíců od data jejich pořízení je daňově neúčinná. Dani z příjmu podléhají veškeré příjmy z prodeje cenných papírů učiněné daňovým rezidentem ČR kdekoliv po světě, přičemž přepočet z cizí měny do CZK se provede fixním směným kurzem, který na požádání sdělí místně příslušný Finanční úřad. Základ daně vypočtený dle §10 je dílčím základem daně započítávaným do celkového základu daně společně s např. příjmem ze závislé činnosti.

Fyzická osoba - podnikatel

Pokud jsou c.p. zařazeny v obchodním majetku fyzické osoby - podnikatele, zdanění kapitálových zisků se řídí ustanoveními §7 Příjmy z podnikání a z jiné samostatně výdělečné činnosti. Příjmy plynoucí z držby jsou i zde daněny dle § 8 (viz odst.1).

Režim zdanění FO-podnikatele se od režimu zdanění FO-nepodnikatele liší v následujících důležitých bodech:

a) FO-podnikatel nemůže využít 6 měsíčního časového testu pro osvobození kapitálového zisku od daně z příjmu, výsledný příjem/výnos (podle toho, zda vede účetnictví, či daňovou evidenci dle Zákona o účetnictví) je vždy předmětem daně.

b) FO-podnikatel používající účetnictví odvádí daň z realizovaných i nerealizovaných zisků. Nerealizovaný zisk má podobu kurzového zisku, který plyne z přecenění majetku na konci účetního období. Kurzová ztráta daňový základ samozřejmě snižuje.

c) FO-podnikatel si ke snížení daňového základu může uplatnit veškeré výdaje/náklady, které prokazatelně vynaložil k dosažení či udržení zisk Na rozdíl od FO-nepodnikatele tedy může daňový základ snížit např. o poplatky za internetové připojení, pořízení počítače či úroky z úvěru poskytnutého na nákup cenných papírů.

Právnická osoba

Obecně lze říci, že právnická osoba zdaňuje kapitálové zisky na základě obdobných principů, jako fyzická osoba - podnikatel. Ovšem vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně složitou oblast, doporučujeme obrátit se v této věci na kvalifikovaného daňového poradce.

Odkazy na platnou legislativu:

Zákon 568/1992 Sb. o daních z příjmů

Zákon 337/1992 Sb. o správě daní a poplatků

Pokyn ministerstva financí D 300

Upozornění:

Veškeré výše uvedené skutečnosti mají pouze informativní charakter a v žádném případě je nelze chápat jako vyjádření právního názoru na daňovou povinnost tuzemských subjektů v oblasti cenných papírů.