Financování bydlení

Co je fixace úrokové sazby?

Fixace úrokové sazby vyjadřuje délku období, po které je u hypotečních úvěrů stanovena úroková sazba. Zpravidla se pohybuje v rozmezí od jednoho roku až do čtyřicetipěti let. V den, kdy uplyne doba fixace, můžete splatit část nebo i celý hypoteční úvěr, a to bez jakýchkoli sankcí. Ukončení fixace úrokové sazby je příležitostí vylepšit si podmínky úvěru, zejména úrokovou sazbu pro budoucí období. V tu chvíli můžete vyjednávat se svým současným věřitelem a jsou-li na trhu lepší podmínky, můžete jich využít. Je však třeba začít jednat včas, jinak nemusíte stihnout všechny potřebné kroky a výhodnější pokračování úvěru nezískáte.
  

Co je RPSN a proč je jeho hodnota důležitá

RPSN je zkratkou pro roční procentní sazbu nákladů. Ta vyjadřuje úrokovou sazbu i s veškerými poplatky spojenými s poskytnutím úvěru. Je přesnější a směrodatnější než samotná úroková sazba, kterou vyhlašují bankovní ústavy a stavební spořitelny. 

Jaké má katastrální úřad nemovitostí lhůty k vyřízení návrhů?

Lhůta pro rozhodnutí je obecně 30 dnů, u složitých případů 60 dnů. Jedná se však o lhůty správní, což v praxi znamená, že jejich dodržení nemůžete vymáhat. Lhůty si raději nejprve na příslušném katastrálním úřadu ověřte a podle nich pak upravte smlouvy a zvláště termíny ve smlouvách.

Je možné použít hypoteční úvěr na koupi chaty?

Samozřejmě, hypoteční úvěr je možné použít také na koupi rekreačního objektu – tzn. objektu, který je v katastru nemovitostí zapsán jako objekt k individuální rekreaci.

Jsem občan Slovenska a již delší dobu pracuji v ČR, kde bych si chtěl koupit byt pro vlastní bydlení. Mohu získat hypoteční úvěr?

Pokud vlastníte „Průkaz o povolení pobytu pro člena státu evropských společenství“, zákon vám požádat o hypoteční úvěr umožňuje.

Lze získat hypoteční úvěr na odkup poloviny rodinného domu?

Ano, hypoteční úvěr je možné poskytnout i na pořízení spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Podmínkou však je, že za úvěr budete ručit celou nemovitostí, k čemuž potřebujete souhlas zbývajících vlastníků.

Mohu při koupi družstevního bytu tento byt použít k ručení hypotečního úvěru?

V současné době zákon umožňuje získat hypoteční úvěr i na koupi družstevního bydlení. V takovém případě však pořizovanou nemovitostí ručit nemůžete a jako záruku si musíte zajistit nemovitost jinou (ta pak může být i ve vlastnictví jiné osoby – např. rodičů). Případně můžete také využít tzv. předhypotečních úvěrů, ve kterých se zavážete, že do roka či dvou převedete družstevní podíl do osobního vlastnictví a úvěr dodatečně zajistíte zástavním právem k nemovitosti. Stejně tak můžete využít úvěr ze stavebního spoření zajištěný ručiteli.

Může o hypoteční úvěr žádat pouze jeden z manželů?

Vzhledem k tomu, že splátky úvěru hradíte jako manželé ze společných prostředků, musíte vždy o hypoteční úvěr žádat spolu. Pokud však máte zrušené bezpodílové spoluvlastnictví nebo zúžené společné jmění, může o hypoteční úvěr požádat i pouze jeden z manželů.

Před koncem fixačního období hypotečního úvěru mi poslala banka nabídku nových úrokových sazeb, jejichž výše se mi nelíbí. Co s tím mohu dělat?

Neváhejte a obraťte se na naše poradce. Pokud není pozdě, pomůžeme vám spočítat, jak by úvěr vypadal u konkurence a pokud se vám to vyplatí, můžete jej refinancovat jinam. Někdy i pouhá hrozba splacení úvěru a přechodu k jiné finanční instituci přiměje stávající banku k lepší nabídce

 
   
  
 
 
   
  
 

Rychlý dotaz

Nebo