Financování bydlení

Co je fixace úrokové sazby?
Fixace úrokové sazby vyjadřuje „délku hypotéky“ – tedy období, po které je u hypotečních úvěrů pevně stanovena úroková sazba. Zpravidla se pohybuje v rozmezí od jednoho roku do 45 let. V den, kdy uplyne doba fixace, můžete splatit (tzv. „umořit“) část nebo i celý hypoteční úvěr, a to zcela bez sankce. Pokud po uplynutí období „umoříte“ pouze část dluhu, stanovíte si novou dobu fixace a pokračujete ve splácení.

Co je RPSN a proč je jeho hodnota důležitá?
RPSN je zkratkou pro roční procentní sazbu nákladů. Ta vyjadřuje úrokovou sazbu i s veškerými poplatky spojenými s poskytnutím úvěru. Je přesnější a směrodatnější než samotná úroková sazba, kterou vyhlašují bankovní ústavy a stavební spořitelny.

Co je to refinancování hypotéky?
Refinancování hypotéky znamená změnu banky, u které hypotéku splácíte. Umožňuje Vám využít výhodnější nabídky konkurenční banky. Bez sankcí ji však lze provést pouze v den, kdy končí fixační doba. Banka, u níž sjednáváte nový úvěr, pošle peníze stávající bance a splatí dosud dlužnou jistinu původního úvěru. Termín před skončením fixačního období, ve kterém Vám banka nabídne nové úrokové sazby, najdete ve smlouvě hypotečního úvěru. Spojte se proto s bankou alespoň tři měsíce dopředu a zjistěte si, jaké úrokové sazby nabízí. Zároveň si v předstihu nechte také zpracovat nabídky konkurence. Připravte si však železné nervy. Celý proces provází vyplňování řady žádostí, ověřování dokumentů, návštěvy katastrálního úřadu atd., stejně jako při vyřizování původního hypotečního úvěru.

Jaké má katastrální úřad nemovitostí lhůty k vyřízení návrhů?
Lhůta pro rozhodnutí je obecně 30 dnů, u složitých případů 60 dnů. Jedná se však o lhůty správní, což v praxi znamená, že jejich dodržení nemůžete vymáhat. Lhůty si raději nejprve na příslušném katastrálním úřadu ověřte a podle nich pak upravte smlouvy a zvláště termíny ve smlouvách.

Je možné použít hypoteční úvěr na koupi chaty?
Samozřejmě, hypoteční úvěr je možné použít také na koupi rekreačního objektu – tzn. objektu, který je v katastru nemovitostí zapsán jako objekt k individuální rekreaci.

Jsem občan Slovenska a již delší dobu pracuji v ČR, kde bych si chtěl koupit byt pro vlastní bydlení. Mohu získat hypoteční úvěr?

Pokud vlastníte „Průkazu o povolení pobytu pro člena státu evropských společenství“, zákon Vám požádat o hypoteční úvěr dovoluje.

Lze získat hypoteční úvěr na odkup poloviny rodinného domu?
Ano, hypoteční úvěr je možné poskytnout i na pořízení spoluvlastnického podílu na nemovitosti. Podmínkou však je, že za úvěr budete ručit celou nemovitostí, k čemuž potřebujete souhlas zbývajících vlastníků.

Mohu při koupi družstevního bytu tento byt použít k ručení hypotečního úvěru?
V současné době zákon umožňuje získat hypoteční úvěr i na koupi družstevního bydlení. V takovém případě však pořizovanou nemovitostí ručit nemůžete a jako záruku si musíte zajistit nemovitost jinou (ta pak může být i ve vlastnictví jiné osoby – např. rodičů). Případně můžete také využít tzv. „předhypotečních úvěrů“, ve kterých se zavážete, že do roka či dvou převedete družstevní podíl do osobního vlastnictví a úvěr dodatečně zajistíte zástavním právem k nemovitosti. Stejně tak můžete také využít úvěr ze stavebního spoření zajištěný ručiteli.

Může o hypoteční úvěr žádat pouze jeden z manželů?
Vzhledem k tomu, že splátky úvěru hradíte jako manželé ze společných prostředků, musíte vždy o hypoteční úvěr žádat spolu. Pokud však máte zrušené bezpodílové spoluvlastnictví nebo zúžené společné jmění, může o hypoteční úvěr požádat i pouze jeden z manželů.

Před koncem fixačního období hypotečního úvěru mi poslala banka nabídku nových úrokových sazeb jejichž výše se mi nelíbí. Co s tím mohu dělat?
Neváhejte a obraťte se na naše poradce. Pokud není pozdě, pomůžeme vám spočítat, jak by úvěr vypadal u konkurence a pokud se vám to vyplatí, můžete refinancovat svůj úvěr jinam.
 
   
  
 
 
   
  
 

Rychlý dotaz

Nebo